Ramp metering

Czas realizacji: 2022

Lokalizacja: Warszawa


Infrastruktura ITS

Instalacje i Urządzenia BRD

Infrastruktura drogowa i około drogowa

Grupa ZIR zrealizowała dostawę sterowników sygnalizacji świetlnych dla stacji dozowania ruchu RM (Ramp Metering), w ramach zadania inwestycyjnego pn. Projekt i budowa drogi ekspresowej S2 – Południowa Obwodnica Warszawy na odcinku od węzła „Puławska” (bez węzła) do węzła „Przyczółkowa” (bez węzła) o długości ok. 4,6 km.

Dozowanie ruchu, inaczej ramp metering, to rozwiązanie mające za zadanie usprawnić ruch na najbardziej obciążonych węzłach autostradowych i drogach ekspresowych. Polega na odpowiednim sterowaniu dopływem pojazdów do drogi głównej (autostrady lub drogi ekspresowej) z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej i zapobiega tworzeniu się zatorów spowodowanych włączaniem się do ruchu pojazdów na łącznicy.

Jak to działa – sensory umieszczone na autostradzie lub drodze ekspresowej badają natężenie i gęstość ruchu (odstępy między pojazdami) oraz prędkość pojazdów. Jeżeli natężenie rośnie, a prędkość spada, uruchamiany jest system ramp metering. Sygnalizacja pozwala na wjazd na pas rozbiegowy tylko jednemu pojazdowi na dany okres. Czas ten zależy od natężenia ruchu na drodze głównej. Takie rozwiązanie zapobiega sytuacji, w której na pasie rozbiegowym znajduje się wiele pojazdów i wszystkie naraz próbują się włączyć do ruchu czym zmuszają pojazdy na autostradzie do zjazdu na lewy pas lub hamowania, co finalnie skutkuje zatorem oraz występowaniem kolizji.

Odpowiednio stosowany ramp metering, jest cennym narzędziem do efektywnego zarządzania ruchem na autostradach i drogach ekspresowych.

Główne cele realizacji:

  • usprawnienie sterowania strumieniem pojazdów
  • utrzymanie płynności ruchu
  • organiczenie kolizji z pojazdami włączającymi się do ruchu

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Czytaj naszą politykę prywatności.