Systemy

ZIRparking

Dynamiczny rozwój technologii i koncepcja Inteligentnego Miasta (Smart City) przyczyniły się do zautomatyzowania usług parkingowych, które zapewniają dziś większą wygodę niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi IoT oraz technologii czujników, nowoczesne systemy parkingowe pozwalają na pozyskiwanie w czasie rzeczywistym danych o dostępności miejsc, a także o ruchu i warunkach drogowych.

Informacje szczegółowe

Grupa ZIR w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz rozwiązań z zakresu inteligentnych systemów parkingowych oferowanych przez firmę Urbiotica. Detekcja pojazdów realizowana jest na jeden z trzech sposobów: poprzez analizę pola magnetycznego, podczerwień i analizę pola magnetycznego, a także analitykę obrazu wideo. Skuteczność wszystkich trzech metody detekcji jest bardzo wysoka i wynosi ponad 95%.

Detekcja pojazdów – szczegóły działania

Analityka obrazu wideo jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w miejscach, gdzie kamera może uchwycić jednocześnie wiele miejsc parkingowych, na przykład na parkingach, przy centrach handlowych lub w Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach czy drogach ekspresowych. Kamery wymagają jednak montażu na wysokich masztach (10 metrów) i stałego zasilania.
Detekcja magnetyczna (U-Spot/U-Spot NBIoT) to rozwiązanie bardzo elastyczne – czujniki montowane są w nawierzchni, ale w przypadku parkingów równoległych czujnik nie musi być montowany w jego centralnym punkcie pod samochodem, a może być zainstalowany w chodniku, obok miejsca parkingowego – takie rozwiązanie bardzo ułatwia montaż ponieważ nie opóźniają go parkujące samochody. Komunikacja z serwerem systemu parkingowego odbywa się za pomocą stacji przekaźnikowych tworzących sieć mesh (U-Sense 868/915Mhz) lub w technologii NB-IoT, która korzysta z sieci telefonii komórkowej, co eliminuje konieczność budowy sieci stacji przekaźnikowych. Czas pracy czujnika na baterii to ponad 10 lat.

Informacja dla kierowców – dostępność miejsc

Jedną z metod informowania kierowców o dostępnych miejscach parkingowych oraz zasadach parkowania jest aplikacja mobilna. Umożliwia odesłanie kierowcy do jego systemu nawigacji, w którym parking z wolnym miejscami parkingowymi zostanie automatycznie ustawiony jako cel.
Kierowcy jednak najchętniej korzystają z drogowych tablic wyświetlających ilość dostępnych miejsc na danej ulicy lub placu. Rozmiar tablicy, liczba linii czy wyświetlanych kolorów dostosowane są do potrzeb i oczekiwań klienta.
Efektywna metoda detekcji pojazdów to jednak nie wszystko – żeby czujniki przestały być tylko detektorami pojazdów, a stały rozwiązaniem problemu parkingowego, potrzebne jest oprogramowanie. Oprogramowanie Urbiotica nie tylko przekazuje informacje o zajętości danego czujnika, zaawansowane algorytmy potrafią między innymi określić liczbę wolnych miejsc parkingowych na parkingach równoległych do ulic bez wyznaczonych miejsc postojowych.

Więcej informacji na temat produktu:

pod tel: +48 32 387 85 26

lub e-mail: info.ssr@zir.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Czytaj naszą politykę prywatności.