Systemy

Urbiotica - system parkingowy

Doświadczenia związane z poprawą płynności ruchu poprzez stosowanie zaawansowanych algorytmów sterowania sygnalizacją pokazały, że nie zawsze taka poprawa jest możliwa – dochodzimy do pewnego natężenia ruchu, przy którym przepuszczenie większej liczby pojazdów przez skrzyżowanie po prostu nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że jako inżynierowie ruchu poddaliśmy się, wręcz przeciwnie, zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób ograniczyć liczbę pojazdów.

Informacje szczegółowe

Oczywiście od razu odrzuciliśmy wszystkie idee związane, z tak zwanym „utrudnianiem życia kierowcom”, bo jest dla nas jasne, że zdecydowanie „nie tędy droga”. Natomiast pomysł, żeby ułatwić kierowcom znalezienie miejsca parkingowego i ograniczyć przy tym ilość kilometrów przejeżdżanych w poszukiwaniu miejsca parkingowego, często w samy centrum miasta, wydał nam się zdecydowanie bardziej rozsądny. Tak trafiliśmy na rozwiązania parkingowe firmy Urbiotica.

Urbiotica

Po zapoznaniu się z gamą rozwiązań parkingowych Urbiotica od razu zrozumieliśmy że wdrożenie systemu parkingowego to nie tylko ułatwienie dla kierowcy, to przede wszystkim ułatwienie dla zarządców parkingów. Nie chodzi tylko o parkingi publiczne w miastach ale również parkingi przy fabrykach produkcyjnych, galeriach handlowych, osiedlach mieszkaniowych czy Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach i drogach ekspresowych. Szeroka oferta rozwiązań oferowanych przez Urbiotica pozwala na wybór odpowiedniego rozwiązania praktycznie dla każdego parkingu zewnętrznego.

Detekcja pojazdów

Detekcja pojazdów realizowana jest na jeden z trzech sposobów: analiza pola magnetycznego, analiza pola magnetyczne i podczerwień, analityka obrazu wideo. Tak szeroki wybór możliwości detekcji pojazdów pozwala na optymalizację kosztów wdrożenia system – skuteczność wszystkich trzech metody detekcji jest bardzo wysoka i wynosi zawsze ponad 95%.
Analityka obrazu wideo (U-Spot Visio) jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w miejscach gdzie kamera może „zobaczyć” jednocześnie wiele miejsc parkingowych, np. na parkingach przy centrach handlowych lub w Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach czy drogach ekspresowych. Kamery wymagają jednak montażu na wysokich maskach (10 metrów) i stałego zasilania.
Detekcja magnetyczna (U-Spot/U-Spot M2M) to rozwiązanie bardzo elastyczne – czujniki montowane są w nawierzchni, ale w przypadku parkingów równoległych czujnik nie musi być montowany w jego centralnym punkcie pod samochodem a może być zainstalowany w chodniku, obok miejsca parkingowego – takie rozwiązanie bardzo ułatwia montaż ponieważ nie opóźniają go parkujące samochody. Komunikacja z serwerem systemu parkingowego odbywa się za pomocą stacji przekaźnikowych tworzących sieć mesh (U-Sense 868/915Mhz) lub w technologii NB-IoT która korzysta z sieci telefonii komórkowej co eliminuje konieczność budowy sieci stacji przekaźnikowych. Czas pracy czujnika na baterii to ponad 10 lat.
Połączenie technologii magnetycznej i podczerwonej (U-Spot DUO) umożliwiaj detekcje pojazdów nawet w miejscach gdzie zaburzenia pola magnetycznego są bardzo silne, np. w bezpośredniej bliskości torowiska tramwajowego. Dodatkowo czujniki parkingowe U-Spot DUO umożliwiają komunikację z wykorzystaniem protokołu LoRaWAN. Czas pracy czujnika na baterii do 10 lat.

Oprogramowanie systemu parkingowego U-Admin

Skuteczna metoda detekcji pojazdów to jednak nie wszystko – żeby czujniki przestały być tylko detektorami pojazdów a stały rozwiązaniem problemu parkingowego potrzebne jest oprogramowanie. Oprogramowanie Urbiotica nie tylko podaje informacje o zajętości danego czujnika, zaawansowane algorytmy potrafią między innymi określić liczbę wolnych miejsc parkingowych na parkingach równoległych do ulic bez wyznaczonych miejsc postojowych.
Dodatkowe narzędzia do zarządzania miejscami parkingowymi pozwalają między innymi na nadzór wykorzystania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, aplikacja mobilna systemu wymaga autoryzacji parkowania w takim miejscu – w przypadku braku autoryzacji możliwa jest szybka reakcja służb miejskich w celu weryfikacji czy aby na pewno osoba parkująca w takim miejscu jest do tego uprawniona. Zapewnienie dostępu osobą niepełnosprawnym do przestrzeni publicznej to bardzo ważny obowiązek jej zarządców – ważne jest zapewnienie narzędzi wspomagających ten proces.
Oprogramowanie pozwala również na nadzór zajętości miejsc parkingowych przy stacjach ładowania pojazdów, komunikacja systemu ze stacją ładowania pozawala w sposób automatyczny stwierdzić że parkujący tam pojazdy nie jest do niej podłączony. System wspomaga również kontrolę czasu parkowania, np. na miejscach przeznaczonych tylko na wyładunek towarów czy na obszarach gdzie czas parkowania jest ograniczony.
Oczywiście system parkingowy może zostać sprzężny z systemem poboru opłat, kontroli opłat czy nawet karania za nieprawidłowe parkowanie (tzw. opłat dodatkowych).
Oprogramowanie jest dostępne zarówno w wersji Cloud dzięki czemu użytkownik nie musi budować infrastruktury IT w postaci serwerowni czy sieci jak również „on-premises” instalowany na serwerze klienta.
Interfejs API oprogramowani U-Admin umożliwia przekazywanie i pobieranie danych do systemu zewnętrznych, dzięki temu możliwe jest zbieranie danych z wielu różnych systemów parkingowych a także przekazywanie dany do aplikacji centralnych, między innymi ZIR24.

Informacja dla kierowców.

Jedną z metod informowania kierowców o dostępnych miejscach parkingowych oraz zasadach parkowania jest wspomniana już aplikacja mobilna. Kierowcy jednak najchętniej korzystają z drogowych tablic wyświetlających ilość dostępnych miejsc na danej ulicy lub placu. Ofertowane przez nas tablice to produkty polskiej firmy RGB Technology. Tablice posiadają zaimplementowany protokół umożliwiający komunikację z aplikacją U-Admin. Rozmiar tablicy, liczba linii czy wyświetlanych kolorów dostosowane są do potrzeb, oczekiwań i możliwości klienta.

Pobierz kartę Fastprk GATEWAY Pobierz kartę Fastprk DUO

Więcej informacji na temat produktu:

pod tel: +48 32 387 85 26

lub e-mail: info.ssr@zir.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Czytaj naszą politykę prywatności.