Tunel na Drogowej Trasie Średnicowej

Zamawiający: DTŚ S.A.

Czas realizacji: od 2015

Lokalizacja: Drogowa Trasa Średnicowa - Gliwice


Infrastruktura drogowa

Drogowa Trasa Średnicowa (zwana popularnie DTŚ-ką) przebiegająca przez: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląska, Zabrze i Gliwice jest drogą dwujezdniową o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę, która łączy główne aglomeracje Górnego Śląska. Finalnym etapem budowy DTŚ była budowa tunelu zlokalizowanego pod ulicą Dworcową oraz Zwycięstwa w Gliwicach.

Tunel wyposażony został w szereg rozwiązań, mających na celu zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, jak np. urządzenia wentylacyjne i oddymiające, oświetlenie, monitoring z kamerami wideo, systemy łączności radiowej. Stanowiło to dość skomplikowane zadanie ze względu na wielkość tunelu – jego długość wynosi 493 m, a szerokość waha się od ponad 10 do 20 m.

Do naszych zadań należało zaprojektowanie organizacji ruchu w tunelu i jego okolicy, a także przeprowadzenie symulacji ruchu związanego z tzw. scenariuszami realizowanym w tunelu. Następnym etap realizacji zadania stanowiła dostawa i uruchomienie urządzeń, które umożliwiają sprostanie wymogom określonym w zaprojektowanej organizacji ruchu.

Jednym z takich przypadków jest zamknięcie nawy tunelu, kiedy to wdrożony system sterowania ruchem czuwa nad wyjazdem wszystkich pojazdów z zamkniętej nitki. Ponadto dzięki integracji systemu sterowania ruchem w tunelu ze skrzyżowaniami poza nim, pojazdy jadące Drogową Trasą Średnicową mogą być kierowane na odpowiednio wcześniejsze zjazdy, a tym samym na trasach objazdu nie tworzą się korki.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Czytaj naszą politykę prywatności.