Strona główna

Jak dbamy o środowisko?

Ekologiczna odpowiedzialność jest kluczowym aspektem podejmowanych przez nas działań. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zmiany naszych dotychczasowych przyzwyczajeń i obowiązku wprowadzania nowych rozwiązań, które pomagają chronić środowisko naturalne.

Co wykorzystujemy przy pakowaniu towarów?

Każdego dnia wysyłamy klika paczek do naszych krajowych i zagranicznych klientów. Dbamy o to, aby towar był odpowiednio zabezpieczony i dotarł do kontrahenta w idealnym stanie. Zdajemy sobie jednak sprawę, jakie odpady generuje każda wysyłka. Z tego względu wprowadziliśmy kompleksowe rozwiązania minimalizujące szkodliwość realizacji naszych przesyłek i, które choć w niewielkim stopniu, rekompensują środowisku naszą działalność.

Biodegradowalne kartony

Używane przez nas kartony są wykonane z naturalnego kraftu – gładkiej tektury falistej. Z reguły są one pięciowarstwowe, co znaczy, że są sztywne i bezpieczne, a my nie boimy się o transportowany towar. Dodatkowo tektura falista wyprodukowana jest w większości z materiałów wtórnych. Karton jest zatem biodegradowalny i kompostowalny. Po dostawie może zostać wyrzucony do pojemnika na papier lub, do czego bardziej zachęcamy, wykorzystany ponownie.

Worki z recyklingu

Niekiedy zamówienia wymagają od nas wykorzystania foliopaków w procesie pakowania, chociaż możemy przyznać, iż z dotychczas używanymi, klasycznymi foliami mają niewiele wspólnego. Używane worki foliowe LDPE, wykonane są w 100% z surowców wtórnych. Potrzebujemy ich aby zabezpieczyć towar przed porysowaniem czy niepotrzebnym zabrudzeniem. Jako, że są wykonane z recyklingu pomagają nam chronić środowisko, a same nie mają zbyt wiele wspólnego z workami plastikowymi, z których dawno zrezygnowaliśmy.

Tektura falista

Jeżeli tylko mamy możliwość to zastępujemy worki teksturą falistą. Głównie zdarza się to przy transporcie towarów na paletach. Tektura zapewnia nam elastyczność, a jednocześnie trwałość. Najważniejsze jednak, iż jest ona wykonana z ekologicznego materiału w kolorze jasnego brązu. Oczywiście podlega ona w 100% recyklingowi.

Papierowe wypełnienie

Dla zapewnienia jeszcze większej ochrony towarów wykorzystujemy papierowe wypełniacze. Powstają one na terenie firmy, z odzyskanych kartonów. Każdy tekturowy element, który „otrzymujemy” od dostawców, a którego nie możemy ponownie użyć, kończy właśnie jako wypełniacz. Ograniczyliśmy dzięki temu używanie folii bąbelkowych, a sami zyskaliśmy moc tworzenia rzeczy z recyklingu. Papierowe wypełniacze mogą zostać ponownie użyte do zabezpieczania przesyłek lub wyrzucone do pojemnika na papier.

Biodegradowalna taśma papierowa

Każdą przesyłkę oklejamy taśmą papierową, wykonaną z brązowego papieru pokrytego naturalnym klejem kauczukowym. Jest ona na tyle mocna i wytrzymała aby chronić przed przypadkowym otwarciem, a przy tym w pełni biodegradowalna i kompostowalna. Z czystym sumieniem można ją wyrzucić do kontenera papierowego razem z kartonem. Wykorzystanie samej taśmy jest o wiele bardziej ekonomiczne przez co zużywa się mniej taśmy.

Co zrobić z naszymi opakowaniami?

Pudełko: ponowne wykorzystanie/ kompost / odpady biodegradowalne / odpady papierowe
Worki z recyklingu: ponowne wykorzystanie
Tektura falista: ponowne wykorzystanie/ kompost / odpady biodegradowalne / odpady papierowe
Papierowe wypełnienie: ponowne wykorzystanie/ odpady biodegradowalne / kompost / odpady papierowe
Taśma: kompost / odpady biodegradowalne / odpady papierowe

A dlaczego warto zmienić przyzwyczajenia i ograniczyć zużycie plastiku?

  • Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik.
  • Obecnie na powierzchni oceanów znajduje się 5 “wysp” utworzonych z plastikowych odpadów. Jedna z nich wielkością dorównuje powierzchni Francji.
  • Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, jaka znajduje się w jednej śmieciarce.
  • W 2014 roku stosunek masowy ilości plastików w morzach do ryb wynosił 1:5.
  • W przeliczeniu na masę do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
  • Ryzyko chorób raf koralowych wzrasta z 4% do 89% po kontakcie z plastikiem znajdującym się w morskich wodach.
  • 90% zanieczyszczenia mórz plastikiem pochodzi jedynie z 10 rzek, z czego aż 8 to rzeki azjatyckie.
  • W sumie na świecie wyprodukowano już ponad 8,3 miliardów ton różnego rodzaju plastików, z czego aż 6,3 miliarda ton to obecnie plastikowe odpady.
  • W skali świata jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy życie w spalarniach. Przeważająca większość trafia na składowiska, albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego.
  • Na całym świecie co minutę sprzedaje się ponad 1.000.000 plastikowych butelek. Łącznie w 2016 roku sprzedano ich 480 miliardów (niewyobrażalna liczba!)
  • Potrzeba ponad 500 lat, żeby plastikowa butelka rozłożyła się (a raczej rozpadła w pył) w środowisku naturalnym.
  • W Europie około 40% produkcji tworzyw sztucznych to opakowania, 22% to różnego rodzaju sprzęty domowe, a 20% stanowią materiały budowlane i konstrukcyjne.

Świadomość ekologiczna w Grupie ZIR

  • Stawiamy na zieleń – na terenie firmy mamy ponad 20 razy więcej roślin, niż pracowników.
  • Ekologiczny transport – posiadamy dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych, na potrzeby własne, naszych pracowników oraz naszych gości.
  • Flota naszych pojazdów to także samochody elektryczne, które służą nam do wykonywania codziennych objazdów po ulicach.
  • Energię czerpiemy z zainstalowanych paneli fotowoltanicznych.
  • W ciągu roku zredukowaliśmy ilość zużywanego plastiku blisko o 90%.
  • Na bieżąco segregujemy i poddajemy recyklingowi wszystko co można.
  • Nie drukujemy, a korzystamy z elektronicznych dokumentów.
  • Świadomie wybieramy kolor biały (samochody firmowe) lub jasny(kolor elewacji), aby nie współtworzyć wyspy ciepła.
  • Stosujemy energooszczędne oświetlenie.
  • Miejska pasieka – planowane rozpoczęcie w 2023 roku.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać zalewającego nas plastiku, aczkolwiek staramy się dołożyć wszelkich starań aby działalność Grupy ZIR w jak najmniejszym stopniu przyczyniała się do powstawania niepotrzebnych odpadów. Systematycznie podejmujemy nowe działania proekologiczne i zwracamy uwagę na świadomość ekologiczną naszych pracowników wierząc, że pozytywnie działamy na nas wszystkich.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Czytaj naszą politykę prywatności.